ÇOCUKLAR DUDAKTAN ÖPÜLÜR MÜ?
Çocuk Gelişimi Çocuk Psikolojisi Ebeveynlik Tüm Yazılar

ÇOCUKLAR DUDAKTAN ÖPÜLÜR MÜ?

Çocuklar Dudaktan Öpülür Mü?

Çocuklarımıza duyduğumuz sevgiyi sık sık öpücüklerle, sarılışlarla ifade ederiz. Peki, anne-babalar bir sevgi ifadesi olarak çocuklarını dudaklarından öpebilirler mi? Sosyal medyada yakın zamanda paylaşılan çocuklarını dudaklarından öpen ünlülerin fotoğrafları, bütün dünyada çok tartışıldı. Bu konuda birbirine zıt pek çok görüş ifade edildi. Kimileri bunun masum bir sevgi ifadesi olduğunu ve kötü niyetle bakmamak gerektiğini söyledi. Kimileri ise çocukları dudaklarından öpmenin bütün gelecek hayatlarını etkileyecek kadar tehlikeli ve yanlış bir davranış olduğunu iddia etti.

Her iki bakış açısının savunduklarını kısaca özetlersek:

Neden yanlış?

  • Anne-babaları da olsanız çocukları dudaklarından öpmek hijyenik değildir. Çocukların sevgi ifadesi olarak dudaklarından öpülmesi, maalesef istemeden onlara pek çok bakteri bulaştırmak anlamına gelebilir. Diş hekimlerine göre öpüşme yoluyla 500 farklı mikrop türü bulaşır. Özellikle bağışıklık sistemi gelişmekte olan bebek ve çocuklar bu konuda çok hassastırlar ve masum öpücükler, onların hasta olmasına sebep olabilir.

  • Çocuklar, anne-babalarını da dudaktan öpüşürken görürler. Kendileri de dudaktan öpüldüklerinde ikisi arasındaki farkı anlamakta zorlanabilirler. Bu onlar için akıl karıştırıcı olabilir. Bu görüşe göre çocukları dudaklarından öpmek, çocukların aile içerisindeki rolleri anlamalarını, duygularını ve davranışlarını olumsuz yönde etkiler.

  • Sevgi ifadesi olarak dudaktan öpülmeyi ailesinde gören çocuk, bunu sevdiği arkadaşları ve tanıdıkları ile de deneyebilir. Ve üstelik kendini öpmek isteyen diğer insanlara hayır demek konusunda zorlanabilir. Bunun masum bir sevgi ifadesi olduğunu düşünebilir. Bu da çocuğun taciz gibi riskli bir durumda kendini savunmasını zorlaştırabilir. Çocuk ailede gördüğü bu davranışın normal olduğunu düşüneceği için reddetmeyi başaramayabilir.

  • Okul öncesi dönemde verdiğimiz mahremiyet eğitiminde, çocuklara kendisinin ve başkalarının özelini, özel alanlarını, sosyal hayatın içinde kendi özel alanını korumasını ve diğer insanların özeline saygı duymasını öğretiriz. Bu kadar hassas ve önemli bir eğitim, çocuğun dudaktan öpülmesinden olumsuz yönde etkilenebilir. Mahremiyet eğitiminin ana düşüncesi tam olarak çocuğa verilemeyebilir. Bu sebepten dolayı çok dikkatli olmak gereklidir.

 

Neden yanlış değil?

  • Çocuklarımızı yanaklarından, ellerinden, gözlerinden, göbeklerinden de öperiz. Bu görüşe göre dudaktan öpmek de bunlardan farklı değildir. Eğer dudaktan öpmek yanlışsa, çocuklarımızı hiç öpmememiz gerekir. Bu fikri savunanlar, çocukları öpmenin doğal olduğunu, bunun masum bir sevgi göstergesi olduğunu düşünürler. Diğer bütün öpücükleri kabul edilebilir bulurken, sadece dudaktan öpmenin yanlış olduğunu düşünmenin saçma ve kötü

niyetli olduğunu savunurlar.

Peki, ne yapmalı?

Kuşkusuz hepimiz çocuklarımızı çok seviyoruz ve onlar için en iyisini istiyoruz. Çocuklarımıza bol bol sarılmakta, öpmekte tabi ki yanlış bir şey yok. Hatta bu onların sağlıklı, güvenli, mutlu gelişimi için oldukça faydalı. Ama mutlaka dikkatli olmamız gereken noktalar da var.

Çocuklarımızı ne çok mesafeli olarak, ne de çocuğun aklını karıştıracak, mahremiyet eğitimindeki özel alan algısını bozacak, mikrop kapmasına sebep olacak şekilde sevmemek en mantıklısı. Aslında sadece dudaktan öpmenin yanlış olduğunu düşünmek de doğru değil. Çocuk öpülmek istemediği zamanlarda yanaktan da olsa öpmekte ısrar etmek, sıkıştırarak, ısırarak öpmek çocukların psikolojik ve sosyal gelişimi açısından zararlı davranışlardır. Bunları yaparak sevginizi ifade ettiğimizi düşünürken, onların gelişimine, benlik algısına zarar veriyor da olabiliriz.

Çocuklarımız neyin doğru, neyin yanlış olduğunu ilk başta bizi gözlemleyerek öğrenirler. Bu da bize anne-babalar olarak çok önemli görevler verir. Çocuklarımıza doğru örnekler sunalım. Sevgimizi, tabi ki onlara gösterelim. Ancak sevgimizi gösterirken, onların birer birey olduklarını ve buna saygı duyulması gerektiğini unutmayalım.

Bir çocukla iletişim halindeyken iki duygu içinde ol: Çocuk olduğu için sevgi, yarın büyüyeceği için saygı…’ Louis Pasteur

Sevgiyle kalın,

Burcu Çapa

Uzman Psikolog

 Bu yazı çocukmarket blogda yayınlanmıştır.

http://www.cocukmarket.com/blog/cocuklar-dudaktan-opulur-mu-72

You Might Also Like

ÇOCUKLAR EV İŞLERİNE YARDIM ETMELİ Mİ?

ERGENLİK DÖNEMİNDE SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI

Boşanma Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Özel Dersler, Kurslar, Aktiviteler: Teşvik mi Ediyoruz, Yoksa Zorluyor Muyuz?

Ergenlik Döneminde Ailelere Tavsiyeler

BEBEKLERE UYKU ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?

OKULA DÖNÜŞ: DAHA GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ İÇİN İPUÇLARI

Bebeğinizin İlk Yaşında Onun Gelişimini Desteklemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Daha Mutlu ve Sağlıklı Bir Aile Ortamı için 5 Öneri

Bebeklikten Ergenliğe Sosyal ve Duygusal Gelişim

Bebeğinizin İlk Yaşı için Oyuncak Rehberi  

İNDİGO ÇOCUKLAR GERÇEKTEN VAR MI?

Televizyonun Çocuklar Üzerinde Etkileri

Yaşasın Tatil! Şimdi Oyun Zamanı

DİL BECERİLERİNİ DESTEKLEYEN OYUNCAK ÖNERİLERİ

Çocuklarla Corona Virüs Hakkında Konuşurken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeklerin Dil Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Çocukların İnatçı Davranışları ile Nasıl Baş Edersiniz?

MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN 10 İPUCU

AĞLAYAN BEBEK NASIL SAKİNLEŞTİRİLİR?

ÇOCUKLARDA UTANGAÇLIK

Çocuğunuza Cep Telefonu Almadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 4 Soru

Ödül ve Ceza? Çocuklara Doğru Davranışlar Kazandırmak için 21 Öneri

Bebeğinizin İlk Yaşındaki Gelişimi

DEHB ile Başa Çıkmak için Ailelere 6 Öneri

ÇOCUKLAR NEDEN UYUMAK İSTEMEZ?

Çocuklarda Öfkeli Davranışlar

Çocuğunuzun Sizi Gerçekten Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?

Çocukluk Döneminde Tikler

Dikkat Becerilerini Destekleyici Oyunlar

Kardeşler Neden Kavga Eder?

Çocukların Potansiyel Yetenekleri Nasıl Keşfedilir?

Tuvalet Eğitimi

Okula Başlayan Çocuk Psikolojisi

Çocuklar için Doğru Oyuncak Seçimleri

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

DİKKAT EKSİKLİĞİ ve HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

ÇOCUKLARINIZI KARŞILAŞTIRMA YAPMADAN BÜYÜTÜN

ÇOCUKLARDA KAYGI BOZUKLUKLARI

ÇOCUĞUNUZUN DİL GELİŞİMİNİ NASIL DESTEKLERSİNİZ?

Erken Çocukluk Dönemi Neden Çok Önemlidir?

Ne Zaman Çocuğunuz için Psikolojik Destek Gereklidir?

ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir