MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN 10 İPUCU
Çocuk Psikolojisi Ebeveynlik Pozitif Psikoloji Tüm Yazılar

MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN 10 İPUCU

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için 10 İpucu

Çocuk gelişimi ve psikoloji araştırmalarına göre mutlu, uyumlu çocuklar yetiştirebilmek için 10 öneri:

  • Şakalaşın: Bilimsel araştırmalara göre okul öncesi dönemde çocuklarınızla şakalaşmak onların ilerleyen yıllarda sosyal olarak daha başarılı olmasını sağlıyor. Anne-babalar oyunlarda çocuklarına eşlik ettiklerinde onların daha yaratıcı olmalarını, kolay arkadaş edinmelerini destekledikleri gibi onlara stresle başa çıkmayı da öğrettikleri bulunmuş. O yüzden okul öncesi dönemde çocuğunuzla bol bol oyun oynayın ve bol bol şakalaşın. İlerde size teşekkür edecektir.

  • Pozitif Olun: Evet hiç şaşırtıcı değil:) Çocuklarına olumsuz duygularını yansıtan, olumsuz konuşan ya da sert davranan ebeveynlerin çocukları daha fazla uyum ve davranış problemine sahip olur. Olumlu yaklaşımla, anlayışla desteklenen çocuklar, ilerleyen yaşlarda daha özgüvenli bireyler olurlar.

  • Empati Kurun: Araştırmalar gösteriyor ki empati, hayatın gel-gitlerine karşı ayakta kalmayı sağlayan önemli bir hayat becerisi. İnsanların neler hissettiği yada hissedebileceğine odaklanarak duygu ve davranışlarımızı düzenlememizi, duygularımızı bastırmadan ifade etmemizi, dünyaya insanlığa karşı daha sevgi ve anlayış dolu olmamızı sağlıyor. Çocuklarımızı büyütürken bol bol empatiye ihtiyacımız var. Üstelik bu davranışlarımız çocuklarımıza ilerde örnek olacaktır.

  • Fazla müdahaleci olmayın: Üniversite yaşı geldiği halde çocuklarına hala müdahaleci davranan, notlarını sorgulayan ailelerin çocukları yaşıtlarına göre daha kaygılı olurlar. Araştırmalar belirli bir yaş ve olgunluk seviyesinden sonra çocukların belirli ölçüde özgür bırakılması gerektiğini gösteriyor.

  • Evliliğinize Önem Verin: Araştırma sonuçlarına göre evlilikleriyle ilgili problem yaşayan ebeveynlerin çocukları daha fazla uyum ve davranış problemi yaşıyor. Araştırmaya göre evdeki stres, gerginlik geceleri çocukların uykularını etkileyen etmenlerden de birisi.

  • Kendi Sağlığınıza Dikkat Edin: Eğer depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız yada kötü hissediyorsanız mutlaka yardım alın. Araştırmalar depresif anne babaların, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamada duraksama yaşadığını, dikkatlerinin dağınık olduğunu göstermiştir.

  • Çocuğunuzla Sağlam Bir İlişki Kurun: Anne-babasıyla sıcak güvenli bir ilişkisi olan çocuklar daha az davranış problemi gösteriyorlar. Üstellik ön ergenlik döneminde annesiyle sıcak bir ilişki olan çocuklar yetişkin olduklarında daha kaliteli ilişkiler yaşıyorlar. Çocukken anne-babayla kurulan ilişki, çocuklarınıza yetişkin olduklarında kuracakları ilişkilerde nasıl davranacakları konusunda model olur.

  • Ergenlik Döneminde Sakin Olun: Ailelerine karşı gelen ergenler, genellikle hayatı öğrenmeye çalışırken deneme ve yanılmalar yapan, aslında en çok desteğe ve anlayışa ihtiyacı olan  çocuklardır. Araştırma sonuçlarına göre tabi ki belirli bir düzeye kadar ergenlerin bu şekilde davranması çok doğal. Anne babalar bu dönemde olabildiğince sakin bir şekilde çocuklarını anlamaya çalışmalı. Ergenlik öncesi dönemde çocuğunuzla sıcak, güvenli bir ilişkiniz varsa bu dönemi daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

  • Mükemmel Olmaya Çalışmayın: Çünkü hiç kimse mükemmel değildir. Kendinize çok yüksek amaçlar koymak aslında sizi daha stresli ebeveynler haline getirir. Araştırmalara göre toplumun kendisinden mükemmeliyet beklediğine inanan ebeveynlerin daha stresli ve daha az kendine güvenli oldukları bulunmuş.

  • Çocuklarınızı Tanıyın: Araştırmalar gösteriyor ki dünyada her duruma uyan, herkes için geçerli tek bir harika ebeveynlik türü yok. Çocuk yetiştirme tarzını çocuğun karakterine göre şekillendiren ebeveynler bu konuda en doğrusunu yapıyorlar. Özellikle duygusal olarak daha hassas çocuklar anne babalarından daha fazla desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Yani en doğrusu çocuğunuz iyi tanımak ve onun ihtiyaçlarına göre davranmak.

You Might Also Like

Yaşasın Tatil! Şimdi Oyun Zamanı

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebeğinizin İlk Yaşındaki Gelişimi

Boşanma Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

ÇOCUKLARINIZI KARŞILAŞTIRMA YAPMADAN BÜYÜTÜN

Bebeklerin Dil Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Erken Çocukluk Dönemi Neden Çok Önemlidir?

Çocuğunuza Cep Telefonu Almadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 4 Soru

Ne Zaman Çocuğunuz için Psikolojik Destek Gereklidir?

DİL BECERİLERİNİ DESTEKLEYEN OYUNCAK ÖNERİLERİ

Ödül ve Ceza? Çocuklara Doğru Davranışlar Kazandırmak için 21 Öneri

Bebeklikten Ergenliğe Sosyal ve Duygusal Gelişim

Okula Başlayan Çocuk Psikolojisi

Özel Dersler, Kurslar, Aktiviteler: Teşvik mi Ediyoruz, Yoksa Zorluyor Muyuz?

İNDİGO ÇOCUKLAR GERÇEKTEN VAR MI?

DEHB ile Başa Çıkmak için Ailelere 6 Öneri

Çocukların Potansiyel Yetenekleri Nasıl Keşfedilir?

ÇOCUKLARDA KAYGI BOZUKLUKLARI

ÇOCUKLAR DUDAKTAN ÖPÜLÜR MÜ?

Bebeğinizin İlk Yaşında Onun Gelişimini Desteklemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Daha Mutlu ve Sağlıklı Bir Aile Ortamı için 5 Öneri

BEBEKLERE UYKU ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?

Bebeğinizin İlk Yaşı için Oyuncak Rehberi  

AĞLAYAN BEBEK NASIL SAKİNLEŞTİRİLİR?

ÇOCUKLAR EV İŞLERİNE YARDIM ETMELİ Mİ?

ÇOCUKLAR NEDEN UYUMAK İSTEMEZ?

Dikkat Becerilerini Destekleyici Oyunlar

OKULA DÖNÜŞ: DAHA GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ İÇİN İPUÇLARI

Çocukluk Döneminde Tikler

Çocuklar için Doğru Oyuncak Seçimleri

DİKKAT EKSİKLİĞİ ve HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

Çocuğunuzun Sizi Gerçekten Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?

Tuvalet Eğitimi

Televizyonun Çocuklar Üzerinde Etkileri

ÇOCUĞUNUZUN DİL GELİŞİMİNİ NASIL DESTEKLERSİNİZ?

Çocuklarla Corona Virüs Hakkında Konuşurken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

ERGENLİK DÖNEMİNDE SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI

ÇOCUKLARDA UTANGAÇLIK

Çocuklarda Öfkeli Davranışlar

Ergenlik Döneminde Ailelere Tavsiyeler

Kardeşler Neden Kavga Eder?

ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER?

Çocukların İnatçı Davranışları ile Nasıl Baş Edersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir