Bebeğinizin İlk Yaşı için Oyuncak Rehberi   
Çocuk Gelişimi Ebeveynlik Tüm Yazılar

Bebeğinizin İlk Yaşı için Oyuncak Rehberi  

 

Anne-babalar için bebeklerinin hem keyifli zaman geçirmesine yardımcı olacak, hem fiziksel, sosyal, psikolojik, bilişsel gelişimlerini desteleyecek güvenli oyuncakları seçmeleri kimi zaman zor olabilmektedir. Bu rehber sizlere bebeklerin gelişimsel dönemleri hakkında genel bilgiler vererek oyuncak seçimlerinde yardımcı olmak için hazırlandı:

  • 0-3 Ay Arası

Bebeğiniz ilk aylarında en çok izleyebileceği, dinleyebileceği oyuncakları tercih edecektir. Yeni doğan bebekler özellikle yüzleri izlemeyi çok severler. En çok da tanıdığı yüzleri görmekten ve onların seslerini duymaktan hoşlanırlar.

Parlak renkler, zıt desenler ilgilerini çeker. Çünkü onları daha kolay görebilirler. Hafif tonda müzik de onlar için oldukça ilgi çekicidir. Yavaş hareket eden, hafif ses çıkaran nesneleri, sabit ve sessiz nesnelerden daha ilginç bulurlar.

Müzik-çalar, Müzik Kutusu: Müzik, bebeğinizin ilgisini çekecek, onu sakinleştirecek harika bir kaynaktır. Hafif tonlarda melodik müzikler dinletebilirsiniz.

Dönence: Özellikle renkli, farklı desenler içeren dönenceler seçebilirsiniz. Bebekler çoğunlukla müzik çalan dönenceleri sevmektedir. Ancak dönenceyi mutlaka güvenli bir şekilde yerleştirmeye dikkat edin.

Kırılmaz Ayna: Bu aşamada bebekler kendilerini henüz aynada tanıyamasalar da, aynadaki görüntülerini izlemek onlar için çok keyiflidir. 3 aylık olduğu sıralarda kendisini aynada gördüğünde gülümsemeye başlayabilir.

Yumuşak Bez Kitaplar: Beraber kitaplara bakmaya bu aylarda bile başlayabilirsiniz. Üzerinde resimler, renkli desenler olan yumuşak bez kitaplara bebeğinizin yanına uzanıp sayfaları çevirerek bakabilirsiniz.

Çıngıraklar: Çıngırak, ses çıkararak çocukların ilgisini çeken bebeklik dönemimin en favori oyuncaklarından biridir. Uzanma, tutma gibi ince motor becerilerinin gelişmesine de yardımcı olur.

Çıngıraklı Çoraplar: Çok sevimli olmalarının yanı sıra, bebek ayağını hareket ettirdikçe çalmaları kendi hareketleri konusunda farkındalık kazanmalarına yardımcı olur. Ayağıyla çıkardığı sesleri dinlemek, yeni denemeler yapmak onlar için oldukça eğlencelidir.

  • 3-6 Ay Arası:

Bu dönemde bebekler ellerini keşfederler. Avuçlarına bırakılan bir oyuncağı tutabilir, ilgilerini çeken bir oyuncağa uzanabilirler. Hatta ilerleyen dönemlerde bir oyuncağı bir elinden diğer eline geçirebilirler. Elinde tuttuğu bir oyuncağı bileğini döndürerek inceleyebilir. Bu dönemde oyuncakları ağzına götürme ihtimalleri çok yüksek olduğu için oyuncakların güvenli olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Dönence: Dönenceler hem görsel hem işitsel duyulara yönelik oyuncaklardır. Bebekler parlak, renkli hareket eden, hatta müzik çalan nesneleri çok severler. Ancak dönenceyi bebeğinizin ulaşamayacağı, güvenli bir şekilde yerleştirmeye dikkat etmelisiniz.

Hafif Çıngıraklar: Bebekler ses çıkarmayı severler. Ellerine çıngırak verdiğinizde, farklı farklı sesler çıkarma denemeleri yaptıklarını görürsünüz. Çıngırak alırken kolay kırılabilecek, küçük parçalı olanlarının tehlikeli olabileceklerini aklınızdan çıkarmayın.

Puset Oyuncakları: Araba koltuklarına, pusetlere takılabilen bu renkli, yumuşak, ses çıkarabilen oyuncaklar bebeğinizin yolda sıkılmamasına yardımcı olur.

Yumuşak Oyuncaklar: Bu dönemde bebekler, sarılabilecekleri yumuşak oyuncakları çok severler. Ancak bu tarz oyuncakları alırken, üzerlerine yapıştırılmış plastik göz, burun gibi parçalara yutma tehlikesi sebebiyle dikkat etmelisiniz.

Karton Kitaplar: Her yaşta çocuğunuza kitap okuyabilirsiniz. Kalın kartondan kitaplar, ısırılmaya, çekiştirilmeye daha dayanaklı olduğu için bu yaş grubuna daha uygundur. Bazı sayfalarında dokunarak hissetme, basınca ses çıkarma özellikleri olan kitaplar özellikle çok keyiflidir.

Hareketli Oyuncaklar: Bebeğiniz nesneleri tutmaya, taşımaya hareket ettirmeye başlayınca küpler, az parçalı bebek yapbozları ve yumuşak toplarla oynamayı çok sevecektir. Özellikle tuşlarına basmalı, açıp kapamalı oyuncaklar onlar için güzel tercihlerdir.

Aktivite Merkezleri: Bebeğiniz 6 aylık civarı olduğunda büyük ihtimalle oturmaya başlayacak ve aktivite merkezlerindeki basmalı, çevirmeli, sallamalı oyuncaklara bayılacaktır. Yine de seçim yapmadan önce bebeğinizin aktivite merkezini denemesi iyi bir fikir olabilir.

Oyun Halısı: Bu halılar oldukça kullanışlı olabilir. Askılara bebeğinizin en sevdiği oyuncakları takarak ona güzel bir oyun alanı sağlayabilirsiniz.

6-9 Ay Arası:

Bu dönemde bebeğiniz daha aktif olmaya başlayacaktır. Elinde daha fazla oyuncak tutabilecek, oyuncakları daha iyi kullanacaktır. Bu dönemde bebeğiniz desteksiz oturmaktan, emeklemeye geçmeye başlayabilir.

Kitap: Beraber kitap okumak bu dönemde daha da keyifli hale gelecektir. Okumak çocuğunuzun gelişen dil becerilerini destekleyecektir. Bez ve karton kitapları siz okuduktan sonra çocuğunuza verip onun sayfaları çevirmesini, resimlere bakmasını teşvik edebilirsiniz.

Hareketli Oyuncaklar: Bu dönemde bebekler bastırarak, sallayarak, çevirerek, iterek, açarak bir şeyleri başarmanın ne kadar eğlenceli olduğunu keşfederler. İç içe geçen kutular, halkalar, halka kuleler en popüler oyuncaklardır. Bir şeyleri doldurmayı, boşaltmayı çok severler.

Top, bu yaş aralığında da çok popüler bir oyuncaktır. Hafif, çok küçük olmayan, ses çıkaran topları tercih edebilirsiniz. Yere oturup karşılıklı top yuvarlama oyunu oynayabilirsiniz.

Bebeğiniz hareket etmeye başladıkça, hareket eden oyuncaklar daha fazla ilgisini çekmeye başlayacaktır. Arabalarla, tekerlekleri olan hayvan figürleriyle oynamayı sevecektir.

Yumuşak Oyuncaklar: Genellikle bu dönemde bebeklerin çok sevdikleri bir yumuşak, pelüş oyuncakları olur. Bu oyuncakların çok büyük olmaması ve tehlikeli olabilecek plastik küçük parçalar içermemesine dikkat etmelisiniz.

Ev Eşyaları: Bebeğiniz, evde kullandığınız büyük plastik kaplar, plastik kutular, tahta kaşıklar ile oynamaktan keyif alacaktır. Kırılma, kopma tehlikesi olmayan mutfak eşyaları ile hayali yemekler hazırlayabilirler.

Ses Çıkaran Oyuncaklar: Bebekler basınca, sallayınca ses çıkaran oyuncakları, basit müzik aleti oyuncaklarını çok severler. Bunun yanında küpleri üst üste koyup yıkmak da onlar için çok eğlenceli bir oyundur.

9-12 Ay Arası:

Yaklaşık 9-10 aylık olduğunda bebeğiniz yuvarlanarak, emekleyerek odanın içerisinde dolaşmaya başlayacaktır. 12 aylık civarlarında da dikilmeye, sıralamaya ve hatta yürümeye başlayabilir. Bu yeni becerisiyle beraber bebeğiniz her zamankinden daha meraklı olacak ve daha önce ulaşamadığı pek çok şeyi incelemek isteyecektir.

Problem çözme becerileri de gelişmektedir. İstediği objelere ulaşmak için çözümler geliştirecektir. Dil gelişimi de büyük bir hızla devam etmektedir. Artık gündelik, sık kullanılan nesnelerin isimlerini tanımaya, basit yönergeleri (al, ver gibi) anlamaya başlayabilir. Sizinle bol bol konuşma denemeleri yapacaktır.

Şekil Kovası: Yeni gelişmekte olan problem çözme becerileri, ince motor becerilerinin gelişimi için hem eğlenceli, hem de eğitici bir oyuncaktır. Neden üçgenin yuvarlağın yerinden geçmediğini anlamaya çalışmak, denemeler yapmak, şekilleri doldurup boşatmak bebeğiniz için eğitici bir oyundur.

Top: Bu dönemde bebeğiniz daha hareketli, hatta belki ayakta durabildiği için zıplayan, zıplarken ses çıkaran topları çok sevecektir.

Oyuncak Telefon: Bebekler anne babalarını taklit etmeyi çok severler. Henüz tam konuşamıyor da olsalar oyuncak telefonları kulaklarına tutup konuşuyor gibi yapmak, tuşlara basma oyunu oynamak onlar için çok keyiflidir.

Kitap: Çekince açılan sayfaları olan,  yeni karakteri görmek için sayfayı kaydığımız kitaplar bu yaş grubu için çok uygundur.

Küpler: Üst üste yan yana koyarak oynanan küpler, bu yaş grubunun vazgeçilmezidir. Yapmak, yıkmak eğlenceli ve motor becerilerini geliştiricidir.

 Kürek ve kova: Parkta, plajda kova ve kürekle doldurma, boşaltma oynamak pek çok beceriyi geliştirmesine yardımcı olur. Üstelik çok da eğlenceli bir aktivitedir.

 Keyifli oyunlar:)

 

You Might Also Like

ÇOCUKLARDA UTANGAÇLIK

DİKKAT EKSİKLİĞİ ve HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

ÇOCUKLAR DUDAKTAN ÖPÜLÜR MÜ?

Çocukluk Döneminde Tikler

Çocuğunuzun Sizi Gerçekten Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?

Bebeklikten Ergenliğe Sosyal ve Duygusal Gelişim

ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER?

Tuvalet Eğitimi

Çocuğunuza Cep Telefonu Almadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 4 Soru

Çocukların Potansiyel Yetenekleri Nasıl Keşfedilir?

Yaşasın Tatil! Şimdi Oyun Zamanı

AĞLAYAN BEBEK NASIL SAKİNLEŞTİRİLİR?

Bebeğinizin İlk Yaşında Onun Gelişimini Desteklemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Erken Çocukluk Dönemi Neden Çok Önemlidir?

Daha Mutlu ve Sağlıklı Bir Aile Ortamı için 5 Öneri

Bebeğinizin İlk Yaşındaki Gelişimi

ÇOCUĞUNUZUN DİL GELİŞİMİNİ NASIL DESTEKLERSİNİZ?

Bebeklerin Dil Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Kardeşler Neden Kavga Eder?

ÇOCUKLAR EV İŞLERİNE YARDIM ETMELİ Mİ?

Boşanma Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

ÇOCUKLARDA KAYGI BOZUKLUKLARI

OKULA DÖNÜŞ: DAHA GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ İÇİN İPUÇLARI

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Televizyonun Çocuklar Üzerinde Etkileri

ÇOCUKLAR NEDEN UYUMAK İSTEMEZ?

Ödül ve Ceza? Çocuklara Doğru Davranışlar Kazandırmak için 21 Öneri

Çocuklar için Doğru Oyuncak Seçimleri

DİL BECERİLERİNİ DESTEKLEYEN OYUNCAK ÖNERİLERİ

DEHB ile Başa Çıkmak için Ailelere 6 Öneri

Dikkat Becerilerini Destekleyici Oyunlar

Çocukların İnatçı Davranışları ile Nasıl Baş Edersiniz?

Özel Dersler, Kurslar, Aktiviteler: Teşvik mi Ediyoruz, Yoksa Zorluyor Muyuz?

BEBEKLERE UYKU ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?

MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN 10 İPUCU

Ergenlik Döneminde Ailelere Tavsiyeler

İNDİGO ÇOCUKLAR GERÇEKTEN VAR MI?

ÇOCUKLARINIZI KARŞILAŞTIRMA YAPMADAN BÜYÜTÜN

Çocuklarda Öfkeli Davranışlar

Okula Başlayan Çocuk Psikolojisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir