Bebeğinizin İlk Yaşında Onun Gelişimini Desteklemek İçin Neler Yapabilirsiniz?
Çocuk Gelişimi Çocuk Psikolojisi Tüm Yazılar

Bebeğinizin İlk Yaşında Onun Gelişimini Desteklemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun doğduktan sonraki ilk yılı, hayatının en önemli dönemidir. Çünkü bu bir yıl içinde önemli fiziksel, nörolojik gelişimlerin yanı sıra, çevresi ve kendisi hakkında pek çok şey ve en temel duyguları öğrenecektir. Bu yüzden bebeği acıktığında doyurur, sık sık kucağımıza alır ve ağladığında ilgilenirsek kendisi ve çevresi hakkında iyi şeyler hissedecek, güven duymayı kavrayacaktır. Bebeği besleyerek, kucaklayarak, onunla konuşarak, şarkılar söyleyerek, altını değiştirerek, yıkayarak ve diğer ihtiyaçlarını elimizden geldiğince gidererek, aramızda sağlam bir bağ oluşturabiliriz. Bu şekilde sevilerek, güven duyarak, ihtiyaçları giderilerek büyüyen bir bebek, dünyayı merakla ve güvenle kucaklar. Onun için her şey ilginç ve heyecan doludur: Yeni yüzler, yeni sesler, yeni tatlar, yeni yerler… Dünyada dokunacak, tadacak, izleyecek, öğrenecek bir sürü şey vardır.

Bu dönemde onun gelişimini desteklemek için:

  • Bebeğinizin ihtiyaçlarına olabildiğince çabuk ve uygun şekilde karşılık verin. Böylelikle bebeğiniz dinlenildiğini hisseder ve iletişim kurma becerisine karşı güveni gelişir. Acıktığında besleyin. Altı kirlendiğinde değiştirin. Çevresindekilerin, ihtiyaçlarını karşıladığını gördükçe insanlara güveni artar.

  • İhtiyaç duyduğunda bebeğinizi kucağınızda tutun. Fazla kucak, bebekleri şımartmaz, korkularını yatışır. Kendini daha iyi rahat hissetmesini sağlar. Üzgün, huysuz ve sıkıntılı olduğunda bebeği rahatlatırsak, anlaşıldığını ve yardım edildiğini öğrenir.

  • Görüş alanı içerisine ilgisini çekecek renkli oyuncaklar, nesneler koyun. Kalabalık bir oyuncak alanı oluşturmadan, ilgisini çeken, renkli, ses çıkaran birkaç oyuncak yeterli olacaktır. Hiçbir oyuncak ya da cihaz öğrenip keşfetmesinde ona sizin yanında kadar yararlı olmayacaktır. Onunla oynamanız sosyal, bilişsel gelişimini oldukça olumlu etkileyecektir.

  • Bebeğinizle göz teması kurun. Bebek için, gördüğü yüzler eğlenceli ve iyi birer bilgi kaynağıdır. Giderek insanların duygularını okuma becerisi kazanırlar.

  • Bebeğinizle bol bol konuşun. Ona neler yaptığınızı, çevredekileri, olanları anlatın. Sizin sohbetiniz, sesiniz onun için çok eğitici ve rahatlatıcı olacaktır. Karşılıklı oyunlar oynamak da hem dil, hem bilişsel gelişimini destekleyecektir.

  • Ona kitap okumaya başlamak için erken değil. Kısa hikâye kitapları, tekerlemeler okumaya başlayabilirsiniz. Kalın karton kapaklı kitapları incelemesini çok sevecektir. Ona şarkı söylemeniz de onu mutlu edecektir.

  • Dünyanın onun için yepyeni bir yer olduğunu unutmayın. Keşifler yapabilmesi için güvenli bir ortam hazırlayarak deneyimlerini çeşitlendirmeye çalışın.

  • Bebeğinizi yakınınızda uyutabilirsiniz. Zaten bu yaş döneminde sık sık uyanacağı için yakınınızda uyuması en sağlıklısıdır. Böylelikle uykunun korkulmaya gerek olmayan bir süreç olduğunu kavrayacak, sağlıklı uyku alışkanlığı gelişecektir.

  • Bebeğe sevgi ve mutluluklarımızı yansıtmalıyız. Böylelikle çevresindekilere mutluluk yaydığını görecek ve kendisini mutlu hissedecektir.

  • Son bir hatırlatma:

Bebeğinizin neden huzursuz olduğunu anlamak ve onu rahatlatmak için elinizden geleni yapmaya çalıştığınız sürece ‘yeterince iyi’ bir ebeveyn olursunuz. Bebeğiniz de içinde yaşadığı dünyaya güvenle bakan, kendinden emin bir birey olur.

‘Yeterince iyi anne’ terimini çocuk psikoloğu Winnicott, her şeyi mükemmel yapmaya çalışan aşırı kaygılı annelik ile tutarsız ilgi gösteren ya da ilgisiz annelik arasındaki dengeli ebeveynliği anlatmak için kullanmıştır. Kaygılı, her şeyi anında yapmaya çalışan anneler, ne kadar çabalasalar da bunu başarabilmeleri neredeyse imkânsızdır ve bu durum anneleri aşırı kaygılı ve mutsuz yapar. Oysaki bebeklerin mükemmel değil, mutlu annelere ihtiyacı vardır. Öte yandan bebeğiniz yardım istediğinde gidip huzursuzluğunu giderdiğinizde onu şımartmayacağınızı bilmeniz de çok önemlidir. Bebeğinizi şımartmanın tek yolu, onu kimi zaman ihmal ederek tutarsız zamanlarda ilgi göstermektir.

Kaynak:Linda Blair, Mutlu Çocuk

You Might Also Like

Okula Başlayan Çocuk Psikolojisi

ÇOCUKLAR NEDEN UYUMAK İSTEMEZ?

Çocukların Potansiyel Yetenekleri Nasıl Keşfedilir?

Bebeklerin Dil Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Bebeğinizin İlk Yaşı için Oyuncak Rehberi  

Çocuğunuza Cep Telefonu Almadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 4 Soru

DEHB ile Başa Çıkmak için Ailelere 6 Öneri

AĞLAYAN BEBEK NASIL SAKİNLEŞTİRİLİR?

ÇOCUKLARDA KAYGI BOZUKLUKLARI

ÇOCUKLARINIZI KARŞILAŞTIRMA YAPMADAN BÜYÜTÜN

ERGENLİK DÖNEMİNDE SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI

ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER?

ÇOCUĞUNUZUN DİL GELİŞİMİNİ NASIL DESTEKLERSİNİZ?

Bebeklikten Ergenliğe Sosyal ve Duygusal Gelişim

ÇOCUKLAR EV İŞLERİNE YARDIM ETMELİ Mİ?

Daha Mutlu ve Sağlıklı Bir Aile Ortamı için 5 Öneri

ÇOCUKLARDA UTANGAÇLIK

Çocukluk Döneminde Tikler

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

ÇOCUKLAR DUDAKTAN ÖPÜLÜR MÜ?

BEBEKLERE UYKU ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?

Kardeşler Neden Kavga Eder?

Boşanma Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Ödül ve Ceza? Çocuklara Doğru Davranışlar Kazandırmak için 21 Öneri

Çocuklarla Corona Virüs Hakkında Konuşurken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Çocukların İnatçı Davranışları ile Nasıl Baş Edersiniz?

Tuvalet Eğitimi

DİKKAT EKSİKLİĞİ ve HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

DİL BECERİLERİNİ DESTEKLEYEN OYUNCAK ÖNERİLERİ

MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN 10 İPUCU

İNDİGO ÇOCUKLAR GERÇEKTEN VAR MI?

Özel Dersler, Kurslar, Aktiviteler: Teşvik mi Ediyoruz, Yoksa Zorluyor Muyuz?

Televizyonun Çocuklar Üzerinde Etkileri

Çocuklarda Öfkeli Davranışlar

Bebeğinizin İlk Yaşındaki Gelişimi

Çocuklar için Doğru Oyuncak Seçimleri

OKULA DÖNÜŞ: DAHA GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ İÇİN İPUÇLARI

Erken Çocukluk Dönemi Neden Çok Önemlidir?

Dikkat Becerilerini Destekleyici Oyunlar

Çocuğunuzun Sizi Gerçekten Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?

Yaşasın Tatil! Şimdi Oyun Zamanı

Ne Zaman Çocuğunuz için Psikolojik Destek Gereklidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir