Çocuğunuza Cep Telefonu Almadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 4 Soru
Çocuk Gelişimi Ebeveynlik Tüm Yazılar

Çocuğunuza Cep Telefonu Almadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 4 Soru

Akıllı telefon, hayatımıza gireli çok uzun zaman olmasa da, kısa sürede günlük hayatımızın vazgeçilmesi zor bir parçası haline geldi. Haberleşme, sosyalleşme, gündemi takip etme gibi faydalarının yanı sıra fazla ve yanlış kullanımının da zararları olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Anne-babalar olarak bizler de kendi cep telefonu kullanımımız konusunda dikkatli olmaya çalışırken, çocuklarımız kendi cep telefonlarını istediğinde buna hazır olup olmadıklarına karar vermekte zorlanmamız son derece normaldir.

Öncelikle anne-babaların bilmesi gereken, çocuklarına cep telefonu almak için herkes için geçerli belirli bir doğru yaş olmadığıdır. Genellikle cep telefonu almak için ortaokul yıllarını beklememiz gerektiği söylense de, aslında cep telefonunun güvenli ve doğru bir şekilde kullanılabilmesi, çocuğun yaşından çok olgunluğuna ve içinde bulunulan şartlara bağlıdır. Bu yüzden anne-babaların cep telefonu alma kararı vermeden önce şu soruları kendilerine sormaları önemlidir:

  • Çocuğumun Cep Telefonuna İhtiyacı Var mı?

Anne-babalar ve çocuklar, genellikle farklı sebeplerle cep telefonunun bir ihtiyaç olduğunu düşünürler. Çocuklar, cep telefonu isterken arkadaşlarının kendi telefonları olduğunu, onlarla haberleşmek, bazı uygulamaları kullanabilmek için telefona ihtiyaçları olduklarını söylerler. Aileler ise cep telefonunun çocuklarına kolayca ulaşabilmek, acil durumlarda haberleşmek için iyi bir fikir olduğunu düşünürler.

Eğer çocuğunuz okula giderken toplu taşımayı kullanıyorsa, okul dışında kendi başına katıldığı kurslar varsa haberleşebilmek gerçekten önemlidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken çocuğunuza cep telefonunu hangi amaçla aldığınızı iyi bir şekilde açıklayıp, eğer arkadaşlarıyla mesajlaşmaları ders çalışmasını, okul hayatını etkilerse kullanımını sınırlayacağınızı baştan anlatmaktır.

  • Güvenli Cep Telefonu Kullanımı Konusunda Bilgisi Var mı?

Çocuğunuzun eline dünyaya açılan sanal bir pencere vermeden önce mutlaka onu güvenlik konusunda bilgilendirmelisiniz. Yabancılarla şifre paylaşmamak, tanımadığı insanlarla görüşmemek, çok fazla kişisel bilgi veren, uygun olmayan paylaşımlarımdan kaçınmak gibi temel konuları ona anlatın. Mutlaka internet, sosyal medya kullanımı, indirilebilecek uygulama seçimleri konusunda kurallar koyun. Kurallara uymadığında cep telefonu kullanamayacağını açıklayın.

  • Cep Telefonun Sorumluluğunu Alabilir mi?

Çocuğunuzun cep telefonunun nasıl, ne zaman, nerede kullanabileceğini bilmesi, okulun cep telefonu konusundaki kurallarına uyması da karar verirken göz önünde tutmanız gereken faktörlerdir. Sürekli eşyalarını kaybeden, ödevini okulda unutan çocuklar, telefonlarını da kaybetmeye meyilli olurlar. Teknolojik bir aletin sorumluluğunu çocuklara vermeden önce mutlaka çocuklarınızı bu konularda bilgilendirin.

  • Cep Telefonuna Sahip Olabilecek Kadar Olgun mu?

Günümüzde cep telefonları, resim paylaşma, canlı yayın yapabilme, video çekme gibi pek çok özellik, pek çok da ilgi çekici uygulama programları ile doludurlar. Bizler ebeveynler olarak ne kadar kontrol etsek de, bazı uygulamaları kaldırsak da, teknoloji dünyasında alabileceğimiz önlemler aslında kısıtlıdır. Bu yüzden gerçekten doğru olan yöntem, çocuklarımıza teknolojiyi doğru kullanmayı öğretebilmektir. Çünkü cep telefonunu her ellerine aldıklarında karşılarına pek çok seçenek çıkacaktır ve önemli olan bizim uygulamaları kontrol etmeye çalışmamızdansa, onların dijital dünyada doğru seçimler yapmayı öğrenebilmeleridir.

Çocuğunuza cep telefonu almadan önce, mutlaka onun ne kadar sorumluluk sahibi olduğunu, kurallara ne kadar uyum sağlayabildiğini göz önünde tutun. Ayrıca sosyal muhakeme ve olgunluk da cep telefonunu güvenli bir şekilde kullanabilmesi için çok büyük önem taşır. Eğer çocuğunuzun yeterince olgun olmadığını düşünüyorsanız, onunla konuşun. Arkadaşlara gönderilen fotoğrafların sonuçlarının neler olabileceğini, paylaşılan özel bilgilerin nasıl kötüye kullanılabileceğini, internette kendisiyle konuşmak isteyebilecek kötü niyetli kişilerin olabileceğini anlamasına yardımcı olun. Oyunların, uygulamaların bağımlılık yapma potansiyellerini, bu yüzden sınırlamalar gelmesi gerektiğini açıklayın. Acil durumlarda, soruları olduğunda size danışmaları gerektiğini anlatın.

Çocuklar her zaman harika seçimler yapamayabilirler, çünkü hala öğreniyorlardır. Doğru seçimler yapmayı ancak sizin rehberliğinizde seçimler yaparak öğrenirler. Eğer çocuklarınıza olan güveniniz, kaygılarınızdan daha fazla ise, onlara dünyaya açılan dijital pencereyi faydalı, ihtiyaçlarına uygun bir şekilde ve sizin rehberliğinizde kullanması için verebilirsiniz. 

You Might Also Like

Kardeşler Neden Kavga Eder?

Çocuklar için Doğru Oyuncak Seçimleri

ÇOCUĞUNUZUN DİL GELİŞİMİNİ NASIL DESTEKLERSİNİZ?

Bebeğinizin İlk Yaşında Onun Gelişimini Desteklemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Bebeğinizin İlk Yaşı için Oyuncak Rehberi  

OKULA DÖNÜŞ: DAHA GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ İÇİN İPUÇLARI

Dikkat Becerilerini Destekleyici Oyunlar

Tuvalet Eğitimi

Çocukların Potansiyel Yetenekleri Nasıl Keşfedilir?

Ödül ve Ceza? Çocuklara Doğru Davranışlar Kazandırmak için 21 Öneri

ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER?

Çocukluk Döneminde Tikler

Bebeklerin Dil Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN 10 İPUCU

Çocuklarda Öfkeli Davranışlar

İNDİGO ÇOCUKLAR GERÇEKTEN VAR MI?

AĞLAYAN BEBEK NASIL SAKİNLEŞTİRİLİR?

Yaşasın Tatil! Şimdi Oyun Zamanı

Bebeklikten Ergenliğe Sosyal ve Duygusal Gelişim

Daha Mutlu ve Sağlıklı Bir Aile Ortamı için 5 Öneri

Çocuğunuzun Sizi Gerçekten Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?

ÇOCUKLAR EV İŞLERİNE YARDIM ETMELİ Mİ?

Televizyonun Çocuklar Üzerinde Etkileri

ÇOCUKLARDA KAYGI BOZUKLUKLARI

ÇOCUKLAR DUDAKTAN ÖPÜLÜR MÜ?

DİKKAT EKSİKLİĞİ ve HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

ÇOCUKLARDA UTANGAÇLIK

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

ÇOCUKLAR NEDEN UYUMAK İSTEMEZ?

Ne Zaman Çocuğunuz için Psikolojik Destek Gereklidir?

ERGENLİK DÖNEMİNDE SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI

Çocuklarla Corona Virüs Hakkında Konuşurken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Okula Başlayan Çocuk Psikolojisi

Ergenlik Döneminde Ailelere Tavsiyeler

DEHB ile Başa Çıkmak için Ailelere 6 Öneri

Çocukların İnatçı Davranışları ile Nasıl Baş Edersiniz?

DİL BECERİLERİNİ DESTEKLEYEN OYUNCAK ÖNERİLERİ

Özel Dersler, Kurslar, Aktiviteler: Teşvik mi Ediyoruz, Yoksa Zorluyor Muyuz?

Erken Çocukluk Dönemi Neden Çok Önemlidir?

Boşanma Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

ÇOCUKLARINIZI KARŞILAŞTIRMA YAPMADAN BÜYÜTÜN

Bebeğinizin İlk Yaşındaki Gelişimi

BEBEKLERE UYKU ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir