ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER?
Çocuk Gelişimi Çocuk Psikolojisi Ebeveynlik Ergenlik Tüm Yazılar

ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER?

Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Bir aile için çocuğunun yalan söylediğini fark etmek gerçekten zor bir durumdur. Akıllarında bir sürü soru belirir: ‘Kaygılanmamız mı gerekiyor, kızmalı mıyız, görmezden, duymazdan mı gelmeliyiz?’ Aileler genellikle ne tepki vermeleri gerektiğine karar vermekte zorlanırlar. Çocuğunuzun yalan söylediğini fark ettiğinizde öncelikle yalanın neden söylenmiş olabileceğine odaklanmanız gerekir. Çünkü bütün yalanlar aynı değildir.

Gelişimsel Süreç

Çocuklar, toplumsal kuralları, ahlaki değerleri, içinde bulundukları toplumu, kültürü, bizleri gözlemleyerek öğrenirler. Doğru söylemenin gerekliliğini, yalan söyleme kavramlarını büyürken gözlemler ve nasıl davranılması gerektiğini kavrarlar.

 • 3 yaşına kadar çocuklar büyük ölçüde yetişkinlere bağımlıdırlar. Temel ihtiyaçlarının karşılanması için yetişkinlere ihtiyaçları vardır. Bu dönemde söyledikleri, ya gerçekten yanlış hatırlanan bilgilerdir ya da kendilerini korumak için söyledikleri yalanlardır. Örneğin çocuk oyuncağını nereye koyduğunu unuttuğu için, onu kaybettiğini, yenisini almak istediğini söyleyebilir. Alma dediğiniz halde tabaktan kurabiye alıp siz sorduğunuzda almadım diyebilir. Bunun sebebi de yapmaması gereken bir şeyi yapmış olması ve sizi kızdırabileceği için yaptığını hemen inkâr ederek kendini korumaya çalışması olabilir.

 • 3 ve 6 yaş arasında çocuklar hala gerçek ve hayal arasındaki farkları kavramaya çalışmaktadır. Oyunlarında hayali dünyalar yaratırlar. Bazen gerçek ve hayal arasındaki çizgiyi çizmekte zorlanabilirler. Biz de yetişkinler olarak bazen bu hayal dünyasının çok tatlı olduğuna karar verir, onlara katılırız. Hayali arkadaşlar için sofraya bir tabak daha koymuşluğumuz vardır. Yaratıcılıkları, anlattıkları hayali hikâyeler çok eğlenceli olsa da bazen çocukların gerçek ve hayal arasındaki farkı görebilmelerini sağlamak da önemlidir.

 • 6-10 yaş arasında çocuklar yavaş yavaş yalan söylemenin ne demek olduğunu anlamaya başlarlar. Doğruyu söylemenin kesin bir kural olduğu ortamda yetişen çocuklar, bu kurala uymak için ellerinden geleni yaparlar. Yetişkinlerin onayını kazanmak onlar için önemlidir. Doğru olanı yapmak konusunda çok isteklidirler. Hatta birisi yalan söylediğinde bunu öğretmen, anne baba, ortamdaki yetişkinlere söylemek için oldukça heveslidirler.

 • 10 yaşından sonra yalan söylemenin ne demek olduğunu, doğru söylemenin ne olduğunu, aradaki farkları, gerçeği biraz değiştirme kavramlarını daha iyi anlarlar.

Peki çocuklar neden yalan söylerler?

Çocukların yaşları ilerledikçe bilişselden çok sosyal faktörler yalan söylemelerinde etkili olabilir:

 • Hata Yaptıklarındaki Tepkiden Korkma: Bazen çocuklar herhangi bir hatanın sorumluluğundan kaçmak için en kestirme yolu seçer: İnkâr etmek. ‘Vazoyu kim kırdı?’ ‘Ben kırmadım.’ Bilirsiniz ki vazoyu kırabilecek tek kişi o, evde başka kimse yok, vazonun yanında elinde topla dikiliyor ve diyor ki: ‘ben değildim’. Sizin sesinizdeki kızgınlığı duyduğu için hatasını kabul etmek istemiyor ve sizin farkında olduğunuzu bilse de inkâr etmek ona daha kolay bir çıkış yolu gibi geliyor olabilir.

 • Yapmak İstemedikleri Bir şeyden Kurtulmak: Ödevini yaptın mı?’ ‘Evet.’ ‘Bakabilir miyim?’ ‘Hayır.’ Ödev, yapmak istemediklerinde, ödev onlar için çok zor olduğunda, baskı altında olduklarında, ne yapacaklarını bilemediklerinde sadece anı kurtarmak, sorunsuz bir akşam yemeği yemek ya da favori televizyon programlarını izleyebilmek için yapmadığı halde ödevini yaptıklarını söyleyebilirler. Kısa süreli kurtuluş planı, sorunu ertelemek için maalesef yalana başvuruyor olabilirler.

 • Gruba Uyum Sağlamak: Özellikle ortaokul ve lise yıllarında, çocuklar bir gruba dahil olabilmek için yalan söylemeye başlayabilirler. Arkadaşlarının onayını kazanabilmek bu yaşlarda çok önemlidir. Eğer etkiye çok açık, kendine güveni az bir çocuksa arkadaşlarından daha kolay etkilenerek, onların grubuna dahil olabilmek için, onları korumak için yalana başvurabilir.

 • Ailenin Katı Kurallarıyla Başa Çıkabilmek: Bazen ailelerin beklentileri çok yüksek standartlarda olabilir. Hafta sonu gezisine gidebilmek için matematik sınavından A alması gereken bir lise öğrencisi, çok istediği geziye gidebilmek için yalan söylemeye karar verebilir.

 • Gördüklerini Yapmak: Eğer evde, çevrelerinde birileri işyerinde nasıl patronu kandırdığını, gereksiz yere rapor alıp işe gitmediğini anlatıyorsa, araba sürerken kuralları sürekli ihlal ediyor ve bunlarla övünüyorsa çocukların da bu tür davranışları örnek alması son derece normaldir. Aynı şekilde okula gitmeyecek, öğretmenini kandırmaya çalışacak ve bunların övünülmesi gereken davranışlar olduğunu düşünecektir. Çocuklar ailelerini örnek alırlar. O yüzden aileler mutlaka çok dikkatli olmalıdırlar.

 • Nadir de olsa Psikolojik Rahatsızlıktan Dolayı: Böyle durumlarda yalan söylemenin yanı sıra başka davranış problemleri de görülmektedir.  Patolojik yalanlarda, yalan söylemeye ihtiyaçları olmadığı durumlarda bile alışkanlıkla sürekli yalan söyleyebilirler.

Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Çocuklarımızın dürüst olmanın önemi anlamasına yardım etmek bizim görevimizdir. Dürüstlük, doğruluk arkadaşlığın, ilişkilerinin, okul ve iş hayatının en önemli gerekliliklerinden biridir.

 • En önemli görevimiz, çocuklarımıza iyi örnekler olabilmektir. Dürüst çocuklarımız olmasını istiyorsak onlara dürüst modeller sunmalıyız. Çocuklar nasihat ile değil, görerek öğrenirler. Onlara farklı şekillerde, farklı durumlarda doğruyu söylemenin önemini göstermelisiniz.

 • Sakin kalın. Çocuğunuzun yalan söylediğinden gerçekten eminseniz, öncelikle sakin olmaya çalışın. Sinirle, öfkeyle vereceğiniz tepkiler, gerçek mesajın çocuğunuza ulaşmasına engel olabilir.

 • Konuşun, açıklama yapın. Özellikle küçük yaştaki çocuklar, gerçekleri biraz değiştirerek anlatmaya, hikâyeler yazmaya başladıklarında onları yalan söylemekle suçlamayın. Ama anlattıkları güzel hikâyeleri dinledikten sonra bu güzel şeylerin doğru olmasını sizin de dilediğinizi, bazen hayal etmenin, oynamanın eğlenceli olduğunu söyleyin. Ancak bunların gerçek olmadığı mesajını mutlaka verin. Yaratıcılıklarının gelişmesini tabi ki destekleyin, yaratıcı zihinler üretir. Ama hayal ve gerçek arasında fark olduğunu hissettirin.

 • Çocukların yalan söylemenin ahlaki boyutunu anlaması kolay değildir. Yalan söylediğini fark ettiğinizde, onunla sakin bir şekilde konuşun ve yalan söylemesinin diğer kişilere, kendisine vereceği zararları anlatın. Bir dahaki sefere böyle zor bir duruma düştüğünde nasıl davranmasının doğru olacağını, yalan söylemek yerine neler yapabileceğini açıklayın.

 • Yalan söylemesinin arkasındaki nedeni bulmaya çalışın. Eğer bir gruba uyum sağlamak için yalan söylemişse, çocuğun amacını gerçekleştirebilmek için deneyebileceği diğer yolları anlatın. Özellikle yaşanan örnek üzerinden farklı yollar önererek, neden yalan söylemenin tek çıkış yolu olmadığını açıklayın

 • Çocuğunuz açıkça yalan söylediği belli olduğu halde, hikâyesine bağlı kalıyorsa, öncelikle sakin kalın. Ona neden yalan söylediğini düşündüğünüzü, hangi gerçeklerin size onun yalan söylediğini düşündürdüğünü, bu sonuca nasıl vardığınızı anlatın. Kızarak yaklaşırsanız çocuğunuz bir dahaki sefere de yalan söyleme yöntemine başvurabilir. Ne kadar sakin ve ne kadar net olursanız o kadar iyidir.

 • Çocuğunuza asla ‘yalancı’ demeyin. Eğer böyle bir etiketi çocuğunuza yakıştırırsanız, çocuk bunun karakterimin bir parçası olduğunu ve değişmeyeceğini düşünür. Bu durumda bu huyundan vazgeçmesi o kadar zor olur.

You Might Also Like

Daha Mutlu ve Sağlıklı Bir Aile Ortamı için 5 Öneri

Bebeğinizin İlk Yaşında Onun Gelişimini Desteklemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

ÇOCUKLAR DUDAKTAN ÖPÜLÜR MÜ?

Çocukların Potansiyel Yetenekleri Nasıl Keşfedilir?

DEHB ile Başa Çıkmak için Ailelere 6 Öneri

OKULA DÖNÜŞ: DAHA GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ İÇİN İPUÇLARI

ERGENLİK DÖNEMİNDE SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI

DİKKAT EKSİKLİĞİ ve HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

Çocuklarla Corona Virüs Hakkında Konuşurken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

AĞLAYAN BEBEK NASIL SAKİNLEŞTİRİLİR?

Ergenlik Döneminde Ailelere Tavsiyeler

Bebeğinizin İlk Yaşı için Oyuncak Rehberi  

DİL BECERİLERİNİ DESTEKLEYEN OYUNCAK ÖNERİLERİ

Yaşasın Tatil! Şimdi Oyun Zamanı

ÇOCUKLAR EV İŞLERİNE YARDIM ETMELİ Mİ?

Çocuğunuzun Sizi Gerçekten Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?

İNDİGO ÇOCUKLAR GERÇEKTEN VAR MI?

Çocuğunuza Cep Telefonu Almadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 4 Soru

Erken Çocukluk Dönemi Neden Çok Önemlidir?

Dikkat Becerilerini Destekleyici Oyunlar

Bebeklerin Dil Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Çocuklarda Öfkeli Davranışlar

Bebeklikten Ergenliğe Sosyal ve Duygusal Gelişim

Ödül ve Ceza? Çocuklara Doğru Davranışlar Kazandırmak için 21 Öneri

Okula Başlayan Çocuk Psikolojisi

ÇOCUKLARINIZI KARŞILAŞTIRMA YAPMADAN BÜYÜTÜN

Özel Dersler, Kurslar, Aktiviteler: Teşvik mi Ediyoruz, Yoksa Zorluyor Muyuz?

Bebeğinizin İlk Yaşındaki Gelişimi

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Ne Zaman Çocuğunuz için Psikolojik Destek Gereklidir?

Tuvalet Eğitimi

Kardeşler Neden Kavga Eder?

Televizyonun Çocuklar Üzerinde Etkileri

Boşanma Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

ÇOCUKLARDA KAYGI BOZUKLUKLARI

MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN 10 İPUCU

Çocukluk Döneminde Tikler

BEBEKLERE UYKU ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?

ÇOCUKLARDA UTANGAÇLIK

ÇOCUĞUNUZUN DİL GELİŞİMİNİ NASIL DESTEKLERSİNİZ?

ÇOCUKLAR NEDEN UYUMAK İSTEMEZ?

Çocuklar için Doğru Oyuncak Seçimleri

Çocukların İnatçı Davranışları ile Nasıl Baş Edersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir