Daha Mutlu ve Sağlıklı Bir Aile Ortamı için 5 Öneri
Çocuk Psikolojisi Ebeveynlik Tüm Yazılar

Daha Mutlu ve Sağlıklı Bir Aile Ortamı için 5 Öneri

Ailemiz, hepimiz için kıymetlidir. Aile içerisinde mutlu olmak, hayatımızın kalitesini artıran, çocuklarımızı daha iyi yetiştirmemizi, geleceğimize güvenle bakmamamızı sağlayan en önemli faktörlerden birisidir.

Mutlu, huzurlu ve sağlıklı aile ortamında büyüyen çocuklar dış dünyayla daha sağlıklı ilişkiler kurarlar. Bu da onlara daha rahat sosyal iletişim kurmalarında, arkadaşlık ilişkilerinde başarılı olmalarında yardımcı olur. Problem çözme, stresle başa çıkma becerileri gelişir. İleride kendine güvenli, güçlü yetişkinler olmalarını sağlar.

Ancak aile içerisinde sağlıklı, pozitif ilişkiler kurmak ve bunu devam ettirebilmek her zaman kolay değildir. Her ailede sinirlerin gerildiği, yanlış anlamaların olduğu durumlar yaşanır. Bu durumlarla baş edebilmek, mutlu, sağlıklı aile ortamı yaratabilmek ve bunu zor zamanlar da koruyabilmek için beş temel öneri:

  • Ailenize Önem Verin ve Bunu Gösterin:

Çoğumuzun ev içinde ve ev dışında sorumluluklarla dolu, yoğun bir hayatı var. Ama yine de ailemizle beraber olduğumuz zamanlarda diğer şeyleri bir süre kenara bırakarak, telefona, televizyona bakmadan sohbet edebilmek, sevgimizi, ilgimizi gösterebilmek çok önemlidir. Bu yüzden fırsat bulduğunuz zamanlarda mutlaka ailecek sohbet etmeye özen gösterin.

İş ve ev hayatını mümkün derecede karıştırmayın. Yapmanız gereken bir sürü şey olsa da mutlaka çocuklarınızla ailecek sohbet edecek, günlerinin nasıl geçtiğini dinleyecek vakit ayırın.

Çocuklarımız onlara önem verdiğimizi gördüklerinde, bizim için önemli olduklarını ve sevildiklerini hissederler. Bu da ileride hem sizinle hem de arkadaşlarıyla sağlıklı ilişkiler kurmalarına, kendine güvenli bireyler olmalarına yardımcı olur.

  • İyi Bir Model Olun:

Çocuklar doğru iletişim kurmayı ailelerini gözlemleyerek öğrenir. İyi bir dinleyici olmak, onlara dinlemeyi öğretmek açısından da çok önemlidir. Çocuklarınızı, aile üyelerinizi dinlerken mutlaka duygularını da anlamaya çalışın, duygular hakkında konuşun. Çocuklarınızın neden bazı davranışları gösterdiğini anlamaya çalışırken mutlaka içinde bulundukları ruh hallerini, duygularını da göz önünde bulundurun. Duyguları hakkında konuşmak, çocukların duygularının farkına varmasına ve bunları doğru şekilde ifade edebilmesine yardımcı olur.

Çocuklar pek çok davranışı sizi izleyerek öğrenir. Yaptıklarınızın, söylediklerinizle çeliştiği zamanlarda, genellikle yaptıklarınızı taklit ederler. Mesela çocuğunuza az televizyon izlemesini söyledikten sonra bütün gün elinizde kumandayla oturursanız çocuğunuza çok televizyon izlemenin yanlış bir şey olduğunu öğretemezsiniz.

  • Birlikte Olmanın ve Beraber Gülmenin Önemini Unutmayın:

Beraber eğlenmek, beraber gülmek aile bağlarını güçlendirir. Ailecek kutlamalar yapmak, sinema, gezi gibi keyifli aktiviteler düzenlemek, beraber kutu oyunları oynamak ve yaptığınız etkinliklere bol bol eğlence katmak, beraber keyifli vakit geçirmenizi sağlar.

Mümkün olduğunda günde en az bir kere sofrada hep beraber yemek yemek, beraber masayı hazırlamak, toplamak da ailecek yapılabilecek en güzel etkinliklerden biridir. Yemek esnasında sohbet etmek, beraber gülmek günümüzün yoğun temposu içerisinde aile içi iletişiminizi kuvvetlendirmek açısından çok önemlidir.

  • Aile Toplantıları Düzenleyin:

Aile toplantıları, konuşulması gereken konulara ve küçük çocukların ne kadar süre toplantıya odaklanabileceklerine göre kısa ya da uzun, planlı ya da spontane olarak düzenlenebilir. Bu toplantılarda evin kuralları, tatil, aktivite planlamaları yapılabilir. Kardeşlerin yaşadıkları sorunlar hep beraber konuşulabilir. Toplantılarda herkesin fikrini, önerilerini dinlemek, aile üyelerinin bakış açılarını, ihtiyaçlarını anlamaya yardımcı olur ve çocuklara güven duygusu verir.

Önemli konuları ailecek konuşmak, hem anne-babaların hem çocukların problemleri yaratıcı bir şekilde çözmesini sağlar. Sorunları beraber çözmek aile bağlarını güçlendirir. Ayrıca çocukların problem çözme becerilerini, karar verme becerilerini, sorunla başa çıkma becerilerini geliştirir.

  • Zor Zamanlarda Birbirinizin Yanında Olun:

Her ailenin zor zamanlardan geçtiği stresli dönemler olur. Aile dışında gelişen iş hayatıyla, sağlıkla ya da akrabalarla ilgili durumlar aileyi etkileyebilir. Bazen bu etkiler, aile içerisinde sağlıklı ilişki, iletişim kurmayı zorlaştırabilir. Bu gibi zamanlarda aile üyelerinin birbirine destek olması, sorunları paylaşması ve beraber çözüm yolları araması stres duygusunu azaltacak ve aile bağlarının güçlenmesini sağlayacaktır. Bu dönemlerde olabildiğince anlayışlı olmak, sevgimizi göstermek, karşımızdakine yardımcı olmaya, yükünü paylaşmaya çalışmak zor zamanların daha sağlıklı bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur. Sorunlar hep beraber çözülmeye çalışıldığında ve birbirinize destek olduğunuzda, çocuklarınıza ihtiyaçları olduğunda yardım istemeyi ve karşımızdakine yardım etmeyi, dayanışmayı öğretmiş olursunuz. Bu da çocuğun sosyal ve duygusal gelişimi açısından çok faydalı bir beceridir.

Burcu Çapa

Uzman Psikolog

Yazının orjinali çocukmarket blog’da yayınlanmıştır.

You Might Also Like

Okula Başlayan Çocuk Psikolojisi

Erken Çocukluk Dönemi Neden Çok Önemlidir?

Televizyonun Çocuklar Üzerinde Etkileri

ERGENLİK DÖNEMİNDE SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI

Boşanma Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN 10 İPUCU

Özel Dersler, Kurslar, Aktiviteler: Teşvik mi Ediyoruz, Yoksa Zorluyor Muyuz?

Ne Zaman Çocuğunuz için Psikolojik Destek Gereklidir?

Bebeğinizin İlk Yaşında Onun Gelişimini Desteklemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

ÇOCUKLARDA UTANGAÇLIK

Çocukların İnatçı Davranışları ile Nasıl Baş Edersiniz?

Çocuğunuza Cep Telefonu Almadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 4 Soru

AĞLAYAN BEBEK NASIL SAKİNLEŞTİRİLİR?

ÇOCUKLAR EV İŞLERİNE YARDIM ETMELİ Mİ?

Bebeğinizin İlk Yaşındaki Gelişimi

Çocukluk Döneminde Tikler

ÇOCUKLAR NEDEN UYUMAK İSTEMEZ?

Ödül ve Ceza? Çocuklara Doğru Davranışlar Kazandırmak için 21 Öneri

Tuvalet Eğitimi

Bebeklerin Dil Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Kardeşler Neden Kavga Eder?

ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER?

OKULA DÖNÜŞ: DAHA GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ İÇİN İPUÇLARI

DİL BECERİLERİNİ DESTEKLEYEN OYUNCAK ÖNERİLERİ

Dikkat Becerilerini Destekleyici Oyunlar

ÇOCUKLAR DUDAKTAN ÖPÜLÜR MÜ?

DİKKAT EKSİKLİĞİ ve HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Ergenlik Döneminde Ailelere Tavsiyeler

ÇOCUĞUNUZUN DİL GELİŞİMİNİ NASIL DESTEKLERSİNİZ?

ÇOCUKLARDA KAYGI BOZUKLUKLARI

Çocuklarla Corona Virüs Hakkında Konuşurken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İNDİGO ÇOCUKLAR GERÇEKTEN VAR MI?

Bebeğinizin İlk Yaşı için Oyuncak Rehberi  

Yaşasın Tatil! Şimdi Oyun Zamanı

Bebeklikten Ergenliğe Sosyal ve Duygusal Gelişim

Çocuklarda Öfkeli Davranışlar

Çocuklar için Doğru Oyuncak Seçimleri

Çocukların Potansiyel Yetenekleri Nasıl Keşfedilir?

ÇOCUKLARINIZI KARŞILAŞTIRMA YAPMADAN BÜYÜTÜN

Çocuğunuzun Sizi Gerçekten Dinlemesini Nasıl Sağlarsınız?

BEBEKLERE UYKU ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?

DEHB ile Başa Çıkmak için Ailelere 6 Öneri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir