Kitap

 

Bir Fikirle Ne Yaparsın?

Hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biri. Sadece çocuklar için değil, hayatının herhangi bir döneminde fazla iddialı, garip, zor bir fikri olmuş herkes için başucu kitabı olabilecek kadar güzel.

Aklınıza değişik bir fikir geldiğinde ona sahip çıkar mısınız, yoksa başkaları ne düşünür diye vazgeçer misiniz? Kimse onu beğenmese de siz onu geliştirir, büyütür müsünüz? Kitabın kahramanı işte tam da bunları yaşıyor ve sonunda fikrine sahip çıkmaya karar veriyor.

Çocuklarımızın fikirlerine sahip çıkmasını, özgürce düşünmelerini, kendilerine güvenmelerini ve ne olursa olsun kendi doğrularının peşinden gitmelerini, fikirlerimize sahip çıkarsak sonunda dünyayı bile değiştirebileceğimizi anlatan harika bir hikaye.

Yazarı: Kobi Yamada

Yayınevi: Nar Çocuk

Düşünce Okuyan Kız Noona

İnsanın içini ısıtan çok tatlı bir hikaye. Hani bazen söylediklerimizle aklımızdan geçen birebir aynı olmaz ya…İşte tam da bunu anlatıyor. Hem de bunu ilkokul çağındaki bir çocuğun anlayabileceği gibi konuşma ve düşünce balonlarını ayırarak yapmış.

Çocuğunuzla beraber okuyup sonrasında sizin de Noona’nınki gibi bir sihirli değneğiniz olsaydı neler görebileceğinizi düşünmek, beraber örnekler bulmak çok keyifli. Özellikle arkadaşlarıyla problem yaşayan çocuklar için ideal.

Bizi üzen ve hoşumuza gitmeyen tatsız yorumların altında gizli bir anlam olabileceğini anlatan, zekice kurgulanmış ve duygu dolu, sıcacık bir öykü.

Yazarı: Orit Gidali

Yayınevi: 1001çiçek